Telefonlarda İnternet Hızı Nasıl Test Edilir?

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
Cep telefonunuzun internet hızı, bağlı olduğunuz konuma göre değişiklik gösterebilir. Ancak, hızınızı ölçmenin bazı yolları vardır. Bunlar, durum çubuğunu, bir web sitesini veya bir mobil uygulamayı kullanmayı içerir. İnternet bağlantınız yeterince hızlı değilse, kontrol etmek için cihazınızı veya kablosuz yönlendiricinizi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Durum çubuğunu kullanma​

İnternet hızı, verilerin bir cihazdan diğerine aktarılma hızıdır. Hız ne kadar yüksek olursa, veriler o kadar hızlı aktarılır. Ancak internet hızını etkileyen birçok faktör vardır. Farklı servis sağlayıcılar farklı hızlar sunar ve her zaman ihtiyaçlarınız için en iyi planı aramalısınız. Android telefonlar, durum çubuğundan internet hızını test etmek için kullanışlı bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, bir video çok hızlı arabelleğe alındığında yararlı olabilir.

İnternet Hız Ölçer uygulaması Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir ve Durum Çubuğunda veri kullanımını, ağ bağlantı hızını ve yükleme/indirme hızını görüntüler. Ayarlar simgesini ve hızı ölçmek istediğiniz birimi seçerek sayacı özelleştirebilirsiniz. İnternet Hız Ölçer uygulamasına başka birçok yararlı araç dahildir.

Bir Samsung telefonunuz varsa, telefonunuzdaki ağ hızını kontrol etmek için yerel bir özelliğiniz olmayacaktır. Ancak, doğrudan telefonunuzun durum çubuğunda ağ hızını görmek için Internet Speed Meter Lite adlı ücretsiz bir uygulama yükleyebilirsiniz. Ana sayfanızı yenilemek için Ana Sayfa/Dokunma Kimliği düğmesini de kullanabilirsiniz. Yavaş internet hızıyla karşılaşıyorsanız, muhtemelen yönlendiricinizi yükseltmenin zamanı gelmiştir.

Web sitesi kullanma​

Bir telefonda internet hızınızı test etmenin popüler bir yolu, hızı test eden bir web sitesi kullanmaktır. Ancak, bu web sitelerinden bazıları Flash kullandıkları için akıllı telefonlarda çalışmaz. Alternatif olarak HTML5 hız testlerini kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda sonuçlar doğru olmayabilir.


İnternet hızınızı kontrol etmek için kullanılabilecek bir dizi farklı Android uygulaması vardır. Bu uygulamalardan birine Hız Kontrolü denir. Bu ücretsiz uygulama size indirme ve yükleme hızlarınızı gösterecektir. Uygulama ayrıca sonuçlarınızı kaydetmenizi sağlar. Hızınızı kontrol etmenin bir başka yolu da İnternet Sağlık Testi adlı bir uygulama kullanmaktır. Bu uygulama basit ve ücretsizdir.

Telefonunuzun internete ne kadar hızlı bağlanabileceğini görmek için FCC’nin hız testini de kullanabilirsiniz. FCC, katılımcıların gizliliğini korumayı taahhüt eder ve bunu korumak için önlemler almıştır. Kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri izinsiz toplamaz ve topladığı veriler anonimleştirilir. Kullanıcılar ayrıca uygulamayı kullanırken ne kadar veri kullanacaklarını sınırlamayı da seçebilirler.

Mobil uygulama kullanma​

İnternet hızınızı test etmek için kullanılabilecek çeşitli mobil uygulamalar vardır. Örneğin Speedtest uygulaması, internet bağlantınızın hızını ve tek bir oturumda kullandığınız veri miktarını görüntüler. Reklamı yapılan hızı almazsanız, internet hızınızla ilgili sorunları gidermenize yardımcı olabilir. Hızınızın zaman içinde nasıl değiştiğini görmek için de bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Uygulama ayrıca aylık bir veri kullanım sınırı belirlemenizi sağlar. Bu şekilde, ne kadar veri kullandığınızı izleyebilir ve ayrılan miktarı aşmazsınız. Uygulamanın veri sınırınızdan fazlasını kullanmasına izin vermeden önce operatörünüzün veri planındaki veri kullanım sınırını kontrol etmelisiniz.

Bazı uygulamalar paket kaybı bildirir, bu nedenle bunun farkında olmalısınız. Önemli miktarda paket kaybı olması, özellikle web sayfalarını yüklemeye çalışırken internet bağlantınızı güvenilmez hale getirebilir. Paket kaybının yüzde biri bile hızınızda önemli bir düşüş anlamına gelebilir. Ayrıca, bağlantınızın hızının yaşadığınız yere ve günün saatine göre değişebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Kablosuz yönlendirici kullanma​

İnternete erişmek için mobil cihazınızı kullandığınızda, kablosuz yönlendirici ile bağlantının hızını test edebilirsiniz. Bu yöntem kusursuz olmasa da, bağlantınızın hızı hakkında size yararlı bilgiler sağlayabilir. Kablosuz bağlantınızın hızı, kullandığınız cihazın türüne ve günün saatine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Bir hız testi yaptığınızda, daha sonra karşılaştırabilmeniz için sonuçları not ettiğinizden emin olun.

Akıllı telefonunuzdaki Wi-Fi hızını test etmek için bir uygulama da indirebilirsiniz. Böyle bir uygulama, Zoltan Pallagi tarafından tasarlanan WiFi Hız Testidir. Bir diğeri, zaman içindeki ortalama hızları gösteren Wi-Fi SweetSpots. Her iki uygulama da hızı test etmek için bir Wi-Fi ağına bağlı olmanızı gerektirir. Cihazınıza bağlı olarak 2,4 GHz veya 5 GHz gibi farklı ağları test etmeyi de seçebilirsiniz.

Mobil İnternet bağlantı hızınızı test etmeye başlamadan önce, Wi-Fi veya Ethernet üzerinden bir yönlendiriciye bağlı olmalısınız. Bu gereklidir, çünkü çoğu mobil erişim noktası doğrudan hız testlerini çalıştırma özelliğine sahip değildir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst