Soğuk Geldiğinde Uygulamanız Gereken Dudak Bakımı

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
Soğuk havalar vurduğunda dudaklarınıza dikkat etmenin zamanı geldi. Sorun, dudakların cildinizin geri kalanıyla aynı koruyucu dış katmana sahip olmamasıdır. Bu, çatlamaya ve kurumaya eğilimli hale getirir. Dudaklar da vücudun diğer bölümleriyle aynı sayıda ter ve yağ bezlerine sahip değildir. Yani soğuk havalar çarptığında dudaklarınız kurur ve çatlar.

Açısal Keilit​

Açısal Keilit, dudaklarda gelişebilen ağrılı bir durumdur. Genellikle ciddi değildir, ancak ciddi vakalar zayıflamış cilde ve yara izine neden olabilir. Tedavi mevcut olsa da durum büyük olasılıkla tekrarlayacaktır ve bazı durumlarda insanlar hayatlarının geri kalanında bununla yaşamak zorunda kalırlar. Ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmak için etkilenen bölgeye buz veya soğuk kompres uygulayın. Ayrıca ağız köşelerini nemli tutmak için dudak balsamı uygulayın.

Tükürük, kuruduğu ve cildi çatladığı ağzın köşelerinde sıkışabilir. Kuru cilt daha sonra bakteri ve mayanın gelişmesi için bir ortam haline gelebilir. Bazı durumlarda, bu bir mantar enfeksiyonu olan pamukçuk’a yol açabilir. Bağışıklık sistemi bozuklukları da dahil olmak üzere kronik sağlık koşulları da kuru cilde neden olabilir. Vücutlarında düşük düzeyde B vitamini, demir ve protein bulunan kişiler bu durumu geliştirmeye eğilimli olabilir.

Güneş koruması​

Harika bir dudak balsamı arıyorsanız, yüksek SPF içeren birini seçin. Bu tür balsam dudakları nemlendirmek ve güneş yanıklarını önlemek için tasarlanmıştır. Güneşte yanmış dudaklar aşırı derecede tahriş olabilir ve kabarabilir. Ayrıca sizi uçuklara karşı daha savunmasız hale getirebilirler. Bazı insanlar tekrarlayan uçuk salgınlarından muzdariptir, ancak salgınların sıklığını ve şiddetini en aza indirmenin yolları vardır.

SPF’si en az 30 olan bir ürün seçmek isteyeceksiniz. Balsamı dudaklarınızın tüm yüzeyine uygulayın. Güneş kreminin tüm gün dudaklarınızda etkili olmadığını unutmamalısınız. Özellikle su içinde veya çevresindeyseniz, her 40 dakikada bir yeniden uygulamanız gerekir.


Nemlendirici dudak balsamı​

Çok sayıda dudak ürünü mevcut olsa da mineral yağ, vazelin ve balmumu içermeyen bir dudak balsamı seçmenizi öneririz. Bu balsam türü hassas ciltler için güvenlidir. Çeşitli tatlar arasında da seçim yapabilirsiniz. Ayrıca bitki bazlı formüle sahip bir balsamı da seçebilirsiniz. Bu balsam türü, kuruluk ve çatlama ile savaşan organik yağlar içerir. Giymesi rahat olmasının yanı sıra çeşitli renk seçenekleri de mevcuttur. Daha açık bir renk tonu için biraz yoğunluktan fedakârlık etmeniz gerekebilir.

Dudak balsamı dudaklara nem sağlamanın yanı sıra yumuşatıcılar, nemlendiriciler ve tıkayıcı maddeler içermelidir. Yumuşatıcı içermeyen bir dudak balsamı dudaklarınızı kurutabilir. Yumuşatıcılar önemlidir çünkü dudakları korurlar ve dokularını geliştirirler. Bu bileşenler, kakao yağı veya karite yağı ile formüle edilmiş dudak balsamlarında bulunabilir.

Havayı nemli tutmak için nemlendirici kullanma​

Evinizde nemlendirici kullanmak, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Isıtma maliyetlerinizi azaltabilir ve cildinizin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlayabilirler. Ek olarak, cilt sinirliliğini ve pul pul cildi önlemeye de yardımcı olabilirler. Kuru cilt, ince çizgilere ve kırışıklıklara daha yatkındır.

Bakteri üremesini önlemek için nemlendiricinizi düzenli olarak temizlemeniz önemlidir. Mineral birikimi ve durgun su, küf ve bakteri üremesine neden olabilir. Soğuk buharlı bir nemlendirici seçerseniz, havaya dağılan malzemeler daha az fark edilir. Depoyu düzenli olarak boşaltmak ve nemlendiricinin yüzeyini silmek, onu temiz tutmanın iki yoludur. Nemlendiriciniz için damıtılmış su kullanmak da mineral içeriğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Eviniz için bir nemlendirici kullanmak, evinizde birikebilecek statik elektrik miktarını da azaltmaya yardımcı olabilir. Kuru hava, tehlikeli olan ve bazı elektronik aksamlara zarar verebilecek statik elektriğe neden olur. Nemlendiriciler, statik elektriği azaltmaya ve havayı nemli tutmaya yardımcı olarak evinizi virüslere ve diğer hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur.

Yüksek su içeriğine sahip bir dudak maskesi kullanmak​

Yüksek su içeriğine sahip bir dudak maskesi kullanmak, çatlamış dudaklar için mükemmel bir tedavidir. Bu maske türü tipik olarak kalın ve lükstür ve yatmadan önce veya dışarı çıkmadan önce uygulanabilir. Hindistan cevizi yağı ve bal dudak maskelerinde popüler maddelerdir.

Cildi nemli tutan doğal bir bileşen olan Lanolin, dudak maskesinde harika bir bileşendir. Lanolin, suyun dudaklardan buharlaşmasını önler ve esnek kalmasını sağlar. Başka bir bileşen olan “Volulip”, dudaklarınızı geçici olarak dolgunlaştıran bir bitki özüdür. Ayrıca dudak nemlendirmesini desteklemek için hyaluronik asit içerir.

Soğuk aylarda dudaklar çok kuru olabilir. Sert rüzgarlar ve kuru hava ağrılı çatlamalara ve kanamaya neden olabilir. Dudak maskesi kullanmak, dudaklar ve sert rüzgarlar arasında bir bariyer oluşturarak ve nemi koruyarak bunu önlemenin harika bir yoludur.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst