Sitelerde Mobil Uyumluluk İçin 5 Wordpress Eklentisi

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
İçerisinde bulunan yüzlerce tema, akıllıca çözümleri ve destekleri, pratik eklentileri ile birlikte WordPress, oldukça kapsamlı bir sistemdir.

WordPress ‘i oldukça kolay bir şekilde yönetebilir ve aynı zamanda kolay bir şekilde kullanılabilir olması sebebiyle CMS çözümlerinde merkezde yer bulmaktadır.

Araştırmalar sonucunda Google üzerindeki web sitelerin çoğu WordPress ‘i kullanıyor. Buna bağlı olaraktan kullanılan eklenti sayısında, oldukça yüksek rakamlara tekamül etmektedir. Öngörülere göre bu sayı zaman ilerledikçe çok daha fazla artacağı tahmin ediliyor.

Mobil cihazlar, internet erişimi konusunda bizlere oldukça kolaylıklar sağlamaktadır. Bu nedenle diğer cihazlara nazaran tercih edilme sayısı belirli bir oranda artmaktadır. Araştırmalara göre, web site erişimlerinin dörtte birini mobil cihazlar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu rakamların ilerleyen süreçte artış göstermesi karşı konulamaz bir gerçektir.

Mobil cihazların bu derece artış göstermesi ile birlikte artık web siteleri kendilerini mobil cihazlara entegreli bir şekilde optimize etmeleri gerekmektedir. Sizlerde sitenizin daha çok ziyaret edilerek böylelikle daha popüler ve daha geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız sizlerde web sitenizi mobil cihazlar uygun bir şekilde optimize etmeniz gerekmektedir. Eğer ki sizlerde WordPress kullanıyorsanız, sizlere bazı önemli eklentileri paylaşacağız. Bu eklentiler ile birlikte sizlerde mobil uyumlu sitelere sahip olmanızı sağlar. Bu yazımız ile alakalı aklınızda bulunan “WordPress, WordPress eklenti, WordPress mobil uyumluk eklentileri, WordPress eklentileri nelerdir?” gibi sorularda ve konularda sizlere yardımcı olacağız. Sizler de bu yazımızı dikkatli bir şekilde okuyarak ve sonraki süreçte uygulayaraktan, sitenizi mobil uyumlu hâle getirmiş olursunuz. Sitenizi mobil uyumlu hâle getirmeyi sağlayan bazı eklentiler şunlardır;


JetPack


JetPack, sitenizi uyumlu ve güçlü bir hâle getirecek eşsiz bir eklentidir. İçerinde tam olaraktan 33 âdet spesifik özellik bulunmaktadır. Bu özellikler sitenizi mobil uyumlu bir tasarıma sahip olmasını sağlayacaktır. JetPack içerinde yer alan mobil temalar sayesinde sitenizi mobil uyumlu bir hâle oldukça kolay bir şekilde getirebilirsiniz. JetPack sizlere iletişim, galeri vb. özellikler sunar ve aynı zamanda isteğinize ve tercihinize bağlı olarak tema özgünleştirme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

JetPack bunların haricinde site hızını optimize etmeniz veya sitenizi hızlandırmanız için bazı aracılara sahiptir.

Oldukça fazla çözümler sunan JetPack, WordPress kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Bu eklenti aracılığı ile birlikte siteniz mobil uyumlu bir hâle getirerek daha çok kullanıcı tarafından erişebilmesini sağlarsınız.

WPTouch Mobile Plugin


Bu eklenti özellikle bloglar için kullanılmaktadır. Bu eklenti tamamen mobil uyumlu bir eklentidir. Dokunma iylesitmleeri gibi pek çok konuda sizlere yardımcı olacaktır. Sitenizin daha hızlı bir hâle gelmesi için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

WPTouch Mobile Plugin içerinde yer alan özellikler sayesinde mobil önbellekleme hizmeti sizlere sunmaktadır. Site içerinde yer alan görselleri ölçeklendirerek bu sayede mobil cihazlara için uyumlu optimize edilmiş görsel ortaya çıkarmış olur.

WPTouch Mobile ücretli bir eklentidir. WPTouch Mobile eklentisinin fiyatı 49 dolardan (günümüz kurlarına göre 420₺’ye denk geliyor) satın alabilirsiniz.

WPTouch Mobile eklentisini WordPress için 3.6 veyahut daha üst versiyonlarda aktif bir şekilde kullanılabilir.

WP Mobile Detector


Eğer sizler web sitenizi kullanıcıların ne tür cihazlardan eriştiğini merak ediyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Bu eklenti aracılığı ile sitenize erişimi bulunan kullanıcıların hangi cihaz ile bağlantı kurduğunu tespit eder. Tespit işleminden sonra ise kullanıcıya uygun temayı cihazına yükler. Bu eklenti sizlere gelişmiş analizler sunarak mobil cihazlar erişimi hakkında yardımcı olur. Bu eklenti aracılığı ile birlikte cihazların formatlarını mobil hale dönüştürür ve bu eklenti önceden yüklü bir şekilde gelen 7 tane tema ile birlikte sizlere bazı çözümler sunar.

WP Mobile Detector, kullanıcılarınız birçok farklı tür cihazlardan erişim sağlıyorsa sizlere alternatif çözümler sunacaktır. Bu eklenti siteniz ziyaret eden kullanıcıların cihaz türlerini tespit eder ve buna uygun olarak temayı yükler.

WP Mobile Detector ücretli bir eklentidir. WP Mobile Detektörün fiyatı tam olarak 50 dolar (günümüz kurlarına göre 427₺’ye denk geliyor) gibi bir fiyat ile kullanıcılara sunuluyor.

WordPress Mobile Pack 2.0


Sizlerde kullanıcıların memnuniyetini artırmak istiyorsanız bu eklentiyi kullanmanızı tavsiye ederiz. WordPress Mobile Pack 2.0 eklentisi ile birlikte siteniz bir uygulama görünüme kavuşacaktır.

Bu eklenti içerisinde pek çok senkronizasyon bulunmaktadır. Bu eklenti içerikleri cihaz türlerine göre birtakım farklılar ile sunmaktadır. Bu eklenti aynı zamandan site görüntüsünü isteğinize göre değiştirmenizi sağlar.

Site içerinde yer alan temaları optimize ederek kullanıcılara daha iyi sonuçlar elde etmesini sağlar. Eklenti WordPress sürümü olarak 3.5 veyahut üzeri sürümlerde çalışabilmektedir.

WP Mobile Edition


WP Mobile Edition eklentisi sitenizi tamamen mobil cihazlara uygun bir hâle getiren eklentidir. En yaygın olan işletim sistemlerini desteklememektedir.

Bu eklenti içerisinde yer alan bir buton sayesinde, mobil görünüme geçişini sağlamaktadır. Kullanıcıların erişim sağladığı cihazlara göre site içerisinde optimizasyon yaparak kullanılan cihaza uygun bir site görünümüne sahip olmasını sağlar. Eğer standart mobil temasını kullanmak istiyorsanız bu tema hem hızlı hem de oldukça kolay bir şekilde indirilmektedir. İçerisinde yer alan farklı türde özellikler ile sizlere pek çok konuda çözümler sunmaktadır. Bu eklenti sayesinde sitenizi mobil bir görünüm sağlayabilir ve aynı zamanda kullanıcılara daha iyi deneyimler yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst