Peg Oranı Nedir Ve Nasıl Hesaplanır?

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
PEG oranı, yatırımcıların hisse senetleri hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olan bir hisse senedi değerleme oranıdır. PEG oranı, orta-düşük büyüme ve olgunluktaki şirketler için en uygun olanıdır. Negatif kazancı olan şirketler için neredeyse anlamsızdır. Hesaplaması, F/K (fiyat kazanç) oranına ve beklenen EPS büyüme oranına dayanmaktadır. Peki, PEG Oranı Nedir ve Nasıl Hesaplanır inceleyelim.

PEG Oranı​

PEG oranı, yatırımda kullanılan bir orandır. Bir şirketin mevcut piyasa fiyatının kazançlarına oranını temsil eder. Hesaplama basit bir denklem kullanır. Mevcut piyasa fiyatını şirketin hisse başına kazancına (EPS) bölün. Payda daha az basittir. Yatırımcının ihtiyaçlarına bağlı olarak, tarihsel veya beklenen büyüme oranlarını kullanabilirler.

1 PEG oranı, bir şirketin geçmiş kazançlarına ve beklenen büyümesine göre adil bir şekilde fiyatlandırıldığı anlamına gelir. 0,5 veya daha düşük bir PEG oranı pazarlık olarak kabul edilir. PEG oranı birden fazla olan hisse senetlerinin alınması önerilmez.

PEG oranı, yatırımcıların bir hisse senedinin iyi bir satın alma olup olmadığına nasıl karar vereceklerini anlamalarına yardımcı olabilir. Belirli bir hisse senedine ne kadar yatırım yapacağınız konusunda size daha doğru bir fikir verir. Belirli bir hisse senedinin PEG oranını, mevcut fiyatı önümüzdeki üç yıl içinde öngörülen kazanç büyüme oranına bölerek belirleyebilirsiniz.

Kazançlardaki büyüme tahmini​

PEG Oranı, bir şirketin büyüme beklentilerini değerlendiren ekonomik bir ölçüdür. Yapılan finansal araştırmaların birçoğunda ve ülkemiz olarak söylemek gerekirse bu oran bir şirketin değerini gelecekteki büyüme beklentilerine göre ölçer. Bu oranı hesaplamak için cari piyasa fiyatını cari hisse başına kazanç (EPS) ile bölmeniz ve bu sayıyı EPS’nin beklenen büyüme oranına bölmeniz gerekir.


PEG oranı, ucuz hisse senetleri bulmak için iyi bir araçtır. Bununla birlikte, büyüme tahminlerinin kesin olarak belirlenmediğini belirtmek önemlidir. Bu nedenle, bir hisse senedi için fazla ödeme yapmadığınızdan emin olmak için muhafazakâr tahminler kullanmanız önerilir. Aksi takdirde, gelecekte değersiz bir hisse senedine sahip olabilirsiniz.

Bir başka popüler hisse senedi değerleme yöntemi, fiyat-büyüme oranıdır (PEG). Bu yöntemin, bir şirketin gelecekteki büyüme beklentilerini hesaba kattığı için, F/K oranından daha eksiksiz olduğu düşünülmektedir. Hızlı büyüyen şirketlere yatırım yapmak, daha yüksek bir PEG oranı ile sonuçlanacaktır.

Hesaplama​

PEG oranlarının hesaplanması, hisse senedi alım satımlarında faydalı olabilir. Bu oran, bir şirketin önümüzdeki birkaç yıldaki kazançlarının büyüme oranı hakkında varsayımlarda bulunur. Bir şirketin büyüme oranı zamanla değişebilir ve piyasa koşulları kazançlarını etkileyebilir. Hesaplama aynı zamanda bir şirketin bilanço değerini de hesaba katmaz.

Örneğin, PEG oranı 1 olan bir şirket, yatırımcıların hisse senetlerinin aşırı değerli olduğuna inandığını gösterir. Bununla birlikte, birden düşük bir PEG oranı, hisse senedinin değerinin düşük olduğu anlamına gelir. Bu, bir hisse senedinin kötü bir yatırım olduğu anlamına gelmez, sadece henüz olması gerektiği gibi değerlenmediği anlamına gelir.

Bir PEG oranı, yatırımcıların bir hisse senedinin değeri hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir. Olgun ve düşük orta büyüme oranına sahip şirketler için en uygun olanıdır. Negatif kazancı olan şirketler için neredeyse anlamsızdır. PEG oranının hesaplanması birkaç farklı yöntemle yapılabilmektedir.

P/E ile karşılaştırma​

Fiyat-kazanç (F/K) oranı, yatırımcıların şirketlerin hisse senedi fiyatlarını kazançlarıyla karşılaştırmasına yardımcı olur. Temel olarak, bir şirketin mevcut operasyonları ve beklenen büyümesi için piyasanın ne kadar ödemeye istekli olduğunu gösterir. Yüksek bir P/K oranı, pazarın bir şirketin gelecekteki büyümesi konusunda iyimser olduğunu gösterir.

Ancak, iki şirket arasındaki F/K oranlarını karşılaştırırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey var. Birincisi, P/E oranları sektöre göre değişir. Bu nedenle, bazı sektörlerin diğerlerinden daha yüksek ortalama F/K oranlarına sahip olduğunu hatırlamak önemlidir. Örneğin, halka açık yayın şirketleri, halka açık yazılım şirketlerinden daha yüksek bir ortalama F/K oranına sahip olma eğilimindedir.

Diğer bir husus ise zaman çerçevesidir. Birçok şirketin PE oranları, farklı zaman dilimlerinde ve farklı ülkelerden şirketler arasında hesaplanmaktadır. Bir şirketin temelleri zaman içinde değişebileceğinden, P/E ile karşılaştırma bu faktörleri dikkate almalıdır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst