Nasıl Hızlı Kilo Veririm Pratik Yollar

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
Kilo vermenin yanı sıra kilo kontrolünü de sağlamak çok önemlidir. Hızlı kilo verirken aynı zamanda verdiğimiz kiloları, bu süreçten sonra yeniden ani bir şekilde geri almamak için yapmamız gereken önemli noktalar vardır. Kilo verme sürecinde vücut, ihtiyaç duyduğu besinlerden uzak tutulmamalı ve bunlar sağlanmalıdır. Vücut sağlığını korurken aynı zamanda hızlıca kilo vermenin püf noktalarını alt başlıklar ile inceleyelim.

Nasıl Kilo Verilir?

  • Kilo verme sürecinde düşük kaloriler ile beslenmeyin. Bu işin belli bir matematiği vardır. Aldığımız kalorilerden fazlasını yakarak kilo veririz. Eğer bu süreçte düşük kalorili beslenirsek vücut direncinde düşme, fiziksel hastalıklar, kas kaybı gibi problemler yaşanabilir vücudumuzda. Ama bizim hedefimiz sağlıklı ve hızlı kilo vermektir. Bu nedenle de dengeli ve düzenli bir rutin oluşturarak besin tüketmek bize kilo vermede çok yardımcı olacaktır.
  • Geç saatlerde yemek yemek özellikle yedikten kısa bir süre sonra uyuyacaksanız sağlık sorunlarına yol açar. Vücudumuzun çalışma fonksiyonlarına ters düşecek bu durum yerine uyumadan en az iki saat önce yemekle ilişkimizi kesmek gerekir.
  • Gün içerisinde içtiğiniz su miktarını arttırın. Ne kadar su alımı yapmanız konusunda da kilonuzu üç ile çarparak bulabilirsiniz. Örnek olarak; 50 kilo olan sağlıklı bir insanın alması gereken su miktarı 50.3 = 150’dir. Yani bu kişi günde 1,5 litre su tüketmelidir. Ayrıca su içmek yağ yakımını da hızlandırır.
  • Daha erken uyumanın da kilo vermede çok büyük bir önemi vardır. Az uyuduğunuzda kortizol seviyesi artar, bu durumda vücuttaki stres miktarını arttırır. Stresli olduğunuzda sakinleşebilmek için ise hemen yemeğe sarılmak isteyeceksinizdir. Eğer daha uzun ve dengeli uyursanız zayıflamada size katkı sağlar.
Hızlı Kilo Verme Yolları

Kilolarından rahatsız olan birey, daha hızlı bir şekilde kilo vermek ister. Bu sürece girmeye kara verdiğinizde hayatınızı artık bu düzene uydurmanız gerekir. Ancak bu dönemde bu isteğe kapılarak şok diyetlere girişmemelisiniz. Bu sizin hızlıca kilo vermenizi sağlamış olsa da bir süre sonra bu kiloları yeniden almanıza neden olur.

  • Bu şok diyetler diyebileceğimiz türlerden kesinlikle uzak durun. Herkes elbette 7 günde 7 kilo vermek isteyebilir fakat her bireyin vücut dengesi ve metabolizma hızı birbirinden faklıdır. Sağlığınızı da kötü yönde etkileyebilir.
  • Öğün atlamamaya kesinlikle dikkat edin. Eğer öğün kaçırırsanız kilo verimi yavaşlar ve yağ yakımı durabilir. Dengeli bir rutin hazırlamaya çalışın.
  • Bu süreçte kendinize uygun egzersizler eklemeyi unutmayın. Egzersiz, diyet ile senkronize olduğunda sağlıklı bir biçimde kilo vermenizi sağlayacaktır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst