Motosiklet Bakımı Için Gerekenler

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
Motosiklet bakımı diğer araçların bakımı gibi çok önem arz etmektedir. Motosiklet bakımını düzgün bir şekilde yapmak motosikletin kullanım ömrünü uzatır ve güvenli kullanmanızı sağlar. Motosiklet bakımı için gerekli bilgiler hakkında geniş olarak bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda yapılacak bakımlar sayesinde motosikletin kullanım ömrü uzun olur. Motosikletin bakımının yapılacağı yerler ve parçalar kısa olarak şunları içine alır.

  • Zincirlerin ayar bakımı
  • Akünün bakımı
  • Amortisör bakımı
  • Fren ayarları
  • Jantların tel bakımı
  • Rolanti ayarı
  • Hava filtresi temizliği
  • Radyatör temizliği
  • Elektrik aksamlarının kontrol edilmesi
  • Ekzoz bakımı
Zincirlerin Ayar Bakımı

Motosikletlerde en önemli yerlerden birisi de zincirlerin bakımıdır. Zincirlerin boşuk ayarları zincirin esneme payı olarak 2,5 veya 3 cm olarak ayarlanması doğru olur. Arka tekerleğin tesbit vidası gevşetilerek ve sağ sol gergi vidaları eşit olacak şekilde gerdirilerek zincir ayarı yapılır. Zincir gerdirmede fazla gerdirme yapılırsa zincir aşınarak kopa bilir. Fazla boşluk bırakılırsa ileride zincir atabilir.

Akünün Bakımı

Özellikle kış aylarında motosiklet fazla çalıştırılmamakta ve bu yüzden çok bekletilmektedir. Uzun süre çalıştırılmayan aküler kendiliğinden boşalır. Bunun için 1 veya 3 günde bir motoru çalıştırarak akünün toparlanması sağlanır. Bu imkanlar yok ise akü sökülüp bir tahta üzerinde ılık ortamda bırakılmalıdır. Akülerin su seviyeleri akü üzerinde bulunan alt ve üst sınır çizgisinin ortasında yer almalıdır. Aküye su ilavesi yapılacak olursa saf su ilave edilmelidir.

Amortisör Bakımı

Motosikletler çok çamurlu olmakta amortisörlerde bu çamuru temizleyemeyerek aralarına çamur sızar. Bu nedenle de amortisörde bulunan yağ keçesi yıpranır ve yağ kaçırma meydana gelir. Bazı motosikletlerin amortisörlerinde körük denen lastik bulunur. Ön tarafta bulunan amortisör dengesizlik yapması durumunda hız yaptıkça motorun dengesi değişir. Amortisör ayarları yolun durumuna göre sert yollarda sert yumuşak yollarda ise yumuşak olarak ayarlanmalıdır. Bu ayarlama işlemi amortisörlerin üstünde veya altında bulunan oklar ile yapılmaktadır. Bu okların yanında S harfi soft H harfi ise hard olarak belirtilmiştir. Sert yollarda hard ayarı olan H, yumuşak yollarda ise soft ayarı olan S harfi ayarına getirilir.

Fren Ayarları

Frenlerde bulunan fren balataları aşınma yapması durumunda fren hidroliği azalmaya başlar. Fren hidroliğine su sızması gibi durumlarda fren pedalları yumuşama gösterir. Bu durumlarda fren hidroliği ilave edilmesi gerekir.

Jantların Tel Bakımı

Motosikletlerinde bulunan jant telleri ağırlığı kaldırmaktadır. Bu nedenle her 1000 km de jant telleri kontrol edilmeli gevşeyen varsa sıkılmalıdır. Jant tellerini sıkma işlem yaparken sibop’un yanından başlayıp sibop’un yanında bitirilmesi gerekir. Jant telleri kopma yaparsa jant dağılır.

Rolanti Ayarı

Rolanti ayarları 4 silindirli motosikletlerde 1000 veya 2000, tek silindirli motosikletlerde 800 veya 1100 devir olması gerekir. Bu hesaplamayı dakika olarak yapılması gerekir. Rolanti ayarını karbüratörün gaz telleri ile kolları arasında yer almaktadır. Ayar işlemi tornavida ile veya elle yapılabilir. Saat yönüne çevirirseniz rölanti yükselir, tam tersini yapmanız ile düşer.

Hava Filtresi Temizliği

Kullanmış olduğunuz yolun durumuna göre bu bakım süresi değişir. Hava filtresini söküp temizleyebilirsiniz. Hava filtresi sünger ise sıvı sabun ile temizlenip kuruduktan sonra 10 numara makine yağı ile yağlayınız.

Radyatör Temizliği

Yedek bulunan su deposundaki su seviyesi kontrol edilerek eksik seviye var ise su ilave edilir. Radyatör suyu her 1000 km yol yapmanız durumunda kontrol edilmelidir. Radyatör petekleri üzerinde kir, pas ve çamur varsa temizlenmelidir.

Elektrik Aksamlarının Kontrol Edilesi

Elektrik aksamları toz ve çamurlu ise temizlenmesi gerekir. Soketlerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Ekzoz Bakımı

Ekzoz genel olarak hatalı kullanım nedeniyle çürüme yapar. Motor çalıştırılıp ısınmadan istop edilirse ekzoz içerisinde buhar suya dönüşerek ekzoz içerisinde kalarak çürümeye neden olur.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst