Microblading Saç Büyümesini Teşvik Edebilir Mi?

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
Microblading, yarı kalıcı bir dövme şeklidir. Birkaç küçük iğneli bir alet kullanarak cilde pigment eklemeyi içerir. İşlem dövme gibi ağrıya neden olmamakla birlikte rahatsızlık verebilir ve granülomlara neden olabilir. Ayrıca saç büyümesini teşvik edebilir.

Bu yarı kalıcı bir dövme​

Microblading, yüzde dolgun kaş yanılsaması yaratan yarı kalıcı bir kozmetik dövme işlemidir. Teknik, derideki ince kanalları kesmek ve pigment biriktirmek için elde tutulan bir alet kullanır. Microblading’de kullanılan pigment, geleneksel dövmelerde kullanılanlar kadar yoğun değildir. Cilde ince bir tabaka halinde uygulanır ve işlem iyileştikten sonra vücut tarafından metabolize edilir.

Microblading, yumuşak, zarif ve doğal görünümlü bir dövme ile sonuçlanan bir dövme şeklidir. Bu, son derece opak ve karanlık olabilen geleneksel dövmelerden farklıdır. Zaman geçtikçe kaşlardaki pigment hafifler ve solar. Bu, vücuttaki dövmelerden farklıdır ve solgunlukları sırasında kenarlarında genellikle mavi-yeşil bir renk tonu vardır.

Granülomlara neden olabilir​

Microblading işlemi, mürekkebe batırılmış ve istenen yeni kaş çizgisi boyunca hafifçe fırçalanmış açılı tarak benzeri bir alet kullanmayı içerir. Bıçaklar jilet gibi keskin olduğundan, prosedür küçük darbelere neden olabilir ve staph enfeksiyonu ile ilişkili olabilir. Granülom adı verilen bu şişlikler, işlemden aylar hatta yıllar sonra gelişebilir.

Granülomlar işlemden aylar veya yıllar sonra ortaya çıkabilir ve antibiyotik ve steroid ilaçları gerektirebilir. Bu şişlikler organlarda bile gelişebilir. Bazı insanlar geleneksel kaş dövmesinden 15 yıl sonrasına kadar granülomlar geliştirir, ancak bu süre içinde terapi pek değişmemiştir.


Granülomların nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır, ancak bazı koşullar skar dokusunun büyümesine neden olabilir. Bu kronik cilt koşulları, microblading’in iyileşme sürecine müdahale edebilir. Örneğin aşırı yağlı cilt, dövmeli saç darbelerinin bulanık veya katı görünmesine neden olabilir.

Kalıcı dövme kadar acı verici değil​

Microblading, dövme makinesi yerine manuel bir alet kullandığı için dövmeler kadar acı verici değildir. Bununla birlikte, mürekkep hala ciltte birikmektedir. Fark, pigmentin cildin üst katmanlarına birikmesidir. Cildin rahatsızlığını hafifletmek için işlemden önce topikal bir anestezik uygulanır.

Mikro bıçak cilde küçük bir kesi yapar, ancak ağrılı değildir. Prosedür, bir kara tahta üzerindeki çivi sesi gibi bir tırmalama sesine neden olabilir. Çoğu danışan işlem sırasında ağrı hissetmezken, rahatsızlık hissettikleri birkaç kısa an olabilir. Hatta bazı müşteriler işlem sırasında uykuya dalarlar.

Saç büyümesini uyarır​

Kaşlarınıza mikro bıçak yaptırmayı düşünüyorsanız, bu prosedürün saç büyümesini teşvik edip etmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki, microblading yarı kalıcı bir prosedürdür, yani doğal saç büyümeniz prosedürden etkilenmeyecektir. Bununla birlikte, sizin için doğru olduğundan emin olmak için microblading yaptırmadan önce bir doktora danışmak en iyisidir.

İlk microblading işlemi iki ila 2,5 saat sürebilir. Bundan sonra, her altı ila sekiz haftada bir rötuş randevusu için gelmeniz gerekecek. İkinci ziyaret bir saat kadar sürmelidir. Çoğu insan yıllık rötuş için geri döner.

Herkes için belirli uygunluktadır​

Randevunuzu bir microblading sanatçısı ile planlamadan önce cildinizin sağlığını düşünmek önemlidir. Yağlı cilde sahip kişiler, prosedür cilt tipi için çalışmayabileceğinden dikkatli olmalıdır. Ek olarak, hassas cilde sahip kişilerde pigment tutulumu zayıf olabilir. Microblading’in kozmetik bir dövme işlemi olduğunu ve sonucun cilt tipinize, iyileşme süresine ve kanama miktarına bağlı olarak değişebileceğini hatırlamak da önemlidir.

Sonuçlar çok doğal görünse de microblading herkes için uygun değildir. Bu prosedürün zamanla solacak pigment kullandığını hatırlamak önemlidir, bu da bakım için takip seanslarına ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. İlk birkaç hafta koyulaşmış, “bitmiş” bir kaş gösterecektir, ancak pigment zamanla açılacak ve doğal saçınızın geri kalanıyla karışacaktır.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst