Ip Adresinizi Ücretsiz Olarak Değiştirmenin Yolları

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
IP adresinizi değiştirmek, İnternet bağlantınızı kontrol etmenin kolay bir yoludur. Bazı IP sağlayıcıları, IP adreslerini otomatik olarak yenilerken, diğerleri manuel adımlar gerektirir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, her birinin artıları ve eksileri vardır. IP adresinizi nasıl değiştireceğinizden emin değilseniz, bunu yapmanın doğru yolunu bulmak için her zaman bir IP adresi değiştirme forumunu ziyaret edebilirsiniz.

Bir ağa bağlanmada sorun yaşıyorsanız, IP adresi sorunlarınız olabilir. Bu, IP adresi ayırma hataları ve çakışmaları dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu hatalar, bilgisayarınız ile uygulama veya sunucu arasındaki bağlantıyı etkileyebilir. IP adresinizi değiştirmek, ağ sorunlarını gidermenize de yardımcı olabilir.

IP adresi nedir?​

IP adresi, İngilizce İnternet Protokolü’nün kısaltması olarak oluşturulmuştur. IP, Türkçe ‘de İnternet Protokolü adresidir ve mobil ve bilgisayar sistemleri arasında bir bağlantı sunar. IP numarası, internete bağlı bir cihazı ve yerel ağları tanımlayabilen benzersiz bir numaradır. IP adresleri kullanılarak yapılan her internet işlemi belgelenmektedir.

Bir IP adresi hem dinamik hem de statik olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Dinamik IP adresi, modemler tarafından kullanılan adreslerdir. Dinamik IP adresleri sürekli değişir, bu da Web’e her bağlanıldığında yeni bir IP adresinin kullanıldığı anlamına gelir. Statik IP adresleri ise genellikle kurumsal sektördeki şirketler tarafından kullanılan kararlı sabit adreslerdir.

IP adresi hangi durumlarda değiştirilir?​

Bazen bize güvenilir olmayan IP adresleri atanır Bazen, bilgisayarımızın bize gösterdiği yanlış bir IP adresimiz vardır ve cihaza bağlı diğer cihazlarla çakışmaktadır ve bazen bilgisayarımızdaki IP adresini değiştirmemiz ve ev ağımızın yapılandırmasını değiştirmek için diğer elektronikler. Bu durumlarda en iyi seçenek, ağ sorununu çözmek için IP adreslerimizi değiştirmektir.


IP adresi nasıl değiştirilir?

IP adresinizi değiştirmek isterseniz, bunu cihazın ayarlarından veya yazılımı kullanarak yapabilirsiniz. IP adresinizi manuel olarak değiştirmek için bilgisayarınızda yönetici olmanız gerekir. Denetim Masası’nı açın ve Yönetici hesabıyla oturum açın. Ağ ve İnternet’e gidin, Ağ Bağlantısı sekmesini seçin ve TCP/IP sekmesine çift tıklayın. Değiştirmek istediğiniz IP adresini yazın ve Tamam’a tıklayın.

Aşağıda listelenen adımları izleyerek cihazınızın IP adresini nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Modemi Sıfırlamak:

Cihazınızın ayarlarını değiştirmek istemiyorsanız veya bilinmeyen bir kaynaktan IP adresi almanın riskli olabileceğini düşünüyorsanız, yönlendiricinizi sıfırlamayı deneyin. Modemin fişini çekin ve kapatın. Tamamen sıfırlanması için en az 30 saniye bekleyin. Modemler dinamik bir IP adresi olduğundan, her yeniden başlatıldıklarında alternatif bir IP adresi kullanabilirler.

IP Adresi Değiştirme Uygulamaları:

IP adresinizi değiştirmenin başka bir yöntemi de bir VPN uygulaması kullanmaktır. VPN uygulamaları, internete güvenli ve güvenli bir erişim sağlamanıza olanak tanır. VPN kullanılarak, sizin için farklı bir ülkede görünmenizi sağlayan bir IP adresi oluşturulur, ancak yine de bulunduğunuz yerdesiniz.

Proxy Kullanmak:

IP adresinizi değiştirmek olarak bilinen IP sıfırlama metotları arasında sıklıkla karşılaşılan ücretsiz IP sıfırlama yollarında Proxy kullanmak vardır. Proxy, başka bir cihaz ait olan dinamik ya da statik ip adresini kendi bilgisayarınıza bir program yardımıyla kurarak cihaz, bağlantı ya da anlık erişim sırasında belirlenen Proxy adresine bağlı kalarak IP adresi değiştirme işlemidir.

Kendi başına yapılabilir​

IP adresinizi değiştirmek isterseniz, ISP’niz ile iletişime geçerek yeni bir tane talep edebilirsiniz. İşlem, ISS’nizin politikalarına bağlı olarak değişebilir. Çoğu durumda, mevcut IP adresinizi ve hesap ayrıntılarınızı sağlamanız gerekecektir. Çoğu ISS’nin dinamik IP adres sistemleri kullandığını unutmayın; bu, yeni IP adresinizin sonsuza kadar aynı kalmayabileceği anlamına gelir.

IP adresi değiştirmek, kendinizi veri ihlallerine ve kötü niyetli kişilere karşı korumanın iyi bir yoludur. Ancak bu işlemin, medya akış hizmetleri gibi internete bağlı bazı hizmetlerinizi kesintiye uğratabileceğini unutmamalısınız. Ayrıca dosya göndermeyi veya güvenli sitelerde oturum açmayı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Belirli web sitelerine veya hizmetlere erişmeniz gerekiyorsa, IP adresinizi değiştirmek size ihtiyacınız olan erişimi sağlayacaktır. Çoğu kişinin IP adresini bilmesi gerekmese de web siteleri bunu her gün yüzlerce kez ister. IP adresinizi değiştirerek bu sorunlardan kurtulabilir ve çevrimiçi kalabilirsiniz.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst