Inbound Ve Outbound Marketing Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
Hiç şirketinizin pazarlama stratejisini üretmek veya güncellemekle görevlendirildiniz mi? Bilgi ve tavsiyelere boğulmak çok kolay gösterişli tabelalar yapmaya mı, bir endüstri etkinliğinde potansiyel liderlerle konuşmaya mı yoksa yalnızca dijital bir strateji geliştirmeye mi odaklanmalısınız?

Neyse ki, kapsamınızı sınırlamanıza yardımcı olabilecek iki evrensel pazarlama kavramı vardır: gelen ve giden pazarlama. Bunlar, en yaygın kapsayıcı pazarlama stratejilerinden ikisidir ve her birinin farklı uygulamaları, faydaları ve zorlukları vardır. Bu makalede, gelen ve giden pazarlamaya genel bir bakış sunacağız, her bir stratejinin nasıl uygulanacağına dair örnekler vereceğiz ve her yöntemin artılarını ve eksilerini anlatacağız.

inbound-ve-outbound-hizmetleri.jpg


Gelen ve Giden Pazarlama

Gelen ve giden pazarlama
arasında birkaç temel fark vardır. Giden pazarlama, tüketicilere bir ürünle ilgilenmelerini sağlamak için proaktif olarak ulaşmayı içerir. Buna karşılık, gelen pazarlama, insanları web sitenize çeken içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanır.

Giden pazarlama, en azından bazı insanların dönüşeceği beklentisiyle, tipik olarak daha agresiftir. Gelen pazarlama genellikle daha inceliklidir ve belirli bir grup insanı zaman içinde satın alma yapmaya ikna etmeye odaklanır.

Gelen Pazarlama

Tüketicilerin sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için yazılmış, belirli kitleleri hedefleyen bilgilendirici dijital içerik. İçerik, sosyal medya gönderileri, bloglar, raporlar, web seminerleri vb. gibi etkileşimli biçimlerde gelir. Mesajlaşma, belirli tüketicilere göre uyarlanmıştır.

Gelen pazarlama, müşterileri ürünlerinize ve hizmetlerinize çekmeye odaklanır. En iyi potansiyel müşterileriniz çevrimiçi ürün arar, tüketicilerin %63 kadarı alışveriş yolculuğuna çevrimiçi olarak başlıyor. Bir ihtiyacı karşılamak veya bir sorunu çözmek için ürün, hizmet veya içerik arayarak başlarlar. Bu nedenle içeriğiniz, niş sektörlerindeki önemli soruları nasıl yanıtlayacağını veya ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını açıklamalıdır.

Bu içerik parçalarının her biri, ürününüzü rekabette farklılaştırmanın bir yolu olarak da hizmet edebilir. Podcast'inize, sosyal medya gönderilerinize veya raporlarınıza ürün karşılaştırmaları, harika referanslar, rekabetçi fiyatlar ve olağanüstü incelemeler ekleyin. Muhtemel müşterilerin, satın alma yolculukları boyunca çeşitli noktalarda, malzeme bakımından ve mesajlaşma açısından tutarlı, düşünceli içerik almaları gerektiğini unutmayın.

Gelen Pazarlamanın Faydaları

Şirketiniz için doğru strateji olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilecek gelen pazarlamanın çeşitli faydaları vardır:

Gelen pazarlama müdahaleci değildir, potansiyel müşteriler blog yazılarınızı okuyabilir veya istedikleri zaman bir web seminerine katılabilir.

Gelen pazarlama içeriği eğiticidir, satış hunisindeki her aşama için özel olarak tasarlanmıştır.

Gelen pazarlama ölçülebilirdir, stratejinizin her bölümünü zaman içinde izlenen bir metriğe bağlayabilirsiniz.

Web siteniz ve içeriğiniz sürekli olarak güncellenmektedir, bu nedenle Gelen pazarlama, zaman içinde nitelikli potansiyel müşteriler kazanmaya devam eder.

Gelen Pazarlamanın Zorlukları:

Tabii ki, gelen pazarlama her şirket için değildir. Dijital içeriğe odaklanmanın bazı dezavantajları vardır bunlar;

Gelen pazarlama, içeriğin her zaman tüketicilerin gelişen istek ve ihtiyaçlarına hitap etmesini sağlamak için sürekli bakım gerektirir.

Gelen pazarlamacılar, müşterileri dönüştürmeye teşvik edecek farklı içerikleri geliştirmek ve test etmek için çok fazla zaman ve çaba harcarlar.

Gelen pazarlama, bütünsel bir strateji gerektirir, yani bütünleşmiş, kanallar arası kampanyaları uygulamanıza yardımcı olacak araçlar satın almanız gerekir.

Giden Pazarlama

Herhangi bir tüketicinin dikkatini çekmek için tasarlanmış ve ürün satmak için yazılmış dijital olmayan içerik. İçerik doğrudan postada, dergi reklamlarında, reklam panolarında, TV'de vb. gösterilir ve pasif olması amaçlanmıştır. Mesajlaşma, tüketicilerin her gün gördüğü diğer milyonlarca reklam arasında öne çıkmalıdır. Sınırlı kanallarla doğrusal strateji olmalıdır.

Giden pazarlama, satış yapma umuduyla çok sayıda insana bir mesaj gönderir. Bu strateji, mesaj gönderdiğiniz grup ne kadar büyük olursa, geri dönüşün o kadar büyük olduğu düşüncesine dayanır. Giden pazarlama genellikle doğrudan posta, etkinlikler, reklam panoları, soğuk arama, gazeteler ve radyo gibi geleneksel pazarlama ile ilişkilendirilir. Ancak, giden pazarlama, tıklama başına ödeme reklamları ve spam e-postalar gibi daha modern teknolojilere de uygulanabilir.

Çoğu zaman tüketiciler, reklamı yapılan ürünün farkında bile olmaz veya aramazlar. Beklentiler TV izliyor veya bir web sitesini inceliyor olabilir ve belirli bir ürünü neden satın almaları gerektiğini gösteren bir reklamla kesintiye uğrayabilir.

Örneğin, bir müşterinin otoyolda arabasını sürdüğünü ve bölgedeki bir mobilya mağazasının reklam panosunu gördüğünü varsayalım. Kısaca gerçekten yeni bir kanepeye yatırım yapmaları gerektiğini düşünebilirler, ancak bunu akıllarının bir köşesinde tutarlar. Birkaç hafta sonra yerel haberleri izlerken aynı mobilya mağazasının reklamını görürler. Yine bir kanepe almayı düşünürler ama haberler gelince unuturlar.

Üç ay sonra posta kutularını kontrol ederler ve mobilya mağazası için bir indirim kuponu bulurlar. Olduğu gibi, işte bir bonus aldılar. Sonunda, devam etmeye ve o yeni kanepeyi almaya karar verirler. Reklamların hiçbiri bir kanepeden bahsetmedi ve hemen bir kanepe satın almak istemiyorlardı. Bununla birlikte, reklamlar günlük yaşamlarında ortaya çıkmaya devam etti, bu yüzden dikkatlerini akıllarında olmayan bir ihtiyaca kaydırdılar.

Giden Pazarlamanın Faydaları;

Outbound pazarlama,
marka bilinirliğini artırarak ürünlerinizi veya hizmetlerinizi daha önce duymamış kişilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Giden pazarlama anında sonuç verebilir, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgilenen kişilerin reklamlarınız üzerinde işlem yapma ve satın alma olasılığı yüksektir.

Tüketiciler giden pazarlamaya alışkındır, pazar gazetelerinde veya TV'de reklamlar olacağını bilirler ve bu reklamlara daha fazla güvenebilirler.

Giden Pazarlamanın Zorlukları;

Giden pazarlamayı doğru yapmak zor olabilir. Giden pazarlamayı herkes için çekici ve alakalı kılmak zordur, bu nedenle giden pazarlama daha genelleştirilmiştir.

Tüketicilerin giden pazarlamayı kontrol etmesi kolaydır, birçok kişi reklamlar sırasında TV'nin sesini kapatır veya önemsiz postalarını hemen atar veya geri dönüştürür.

Giden pazarlama maliyetlidir, ticari fuarlara seyahat etmek, afiş reklamları için ödeme yapmak ve reklam panosu alanları satın almak gerekir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst