Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil.

Harddisk Testi Nasıl Yapılır?

Ragor

Yönetici
Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
108
1
18
Bilgisayarların önemli bir parçası olan harddisklerin performansını ölçen harddisk testi nasıl yapılır? Verileri depolamak için kullanılan harddisklerin zaman zaman hızını ve sağlamlığını test etmek isteyebilirsiniz. Harddiskin performansını ve hızını ölçmek için uygulayabileceğiniz testler bulunuyor.

Bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda yer olmadığı için görüntü, video veya kişisel dosyaları depolamak için aygıtlara ihtiyaç duyuluyor. Yüksek depolama alanlarına sahip harddiskler zaman zaman arıza yapabiliyor. Dolayısıyla harddisklerin sağlamlığını kontrol etmeniz için uygulamanız gereken testler hakkında birtakım bilgiler bulunuyor.

Harddisk Sağlık Testi Nedir?

Sabit disk sürücüleri olarak bilinen harddisklerin uzun süreli kullanılması için birtakım sağlık testlerinin uygulanması gerekiyor. Profesyonel yazılımlar sayesinde uygulanan sağlık testlerinde çıkan harddisk sağlığı kaç olmalı? Harddisklerin problemsiz ve sağlıklı olduğunun anlaşılması için sıcaklık değerinin 37 derece olması gerekiyor.

Harddisk sağlık testinde ortaya çıkan sonuçlara göre 42 ile 43 derecenin üzerinde yer alan değerler riskli kabul ediliyor. Bu değer aralıklarındaki sonuçlara göre cihazın hızı ölçülüp, hava alıp almadığı kontrol edilmesi gerekiyor.

Harddisk Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

Sabit sürücüler resimler, videolar veya yüklü miktardaki verilerin en uygun depolama alanları olarak önemini koruyor. Uygun fiyatlı ve güvenilir bir depolama yöntemi olarak tercih edilen harddiskler zaman zaman belirli sağlamlık testlerinden geçmesi gerekiyor. Böylece sabit sürücünüzün hızını ve performansını bu testler aracılığıyla ölçebilir, uzun süreli kullanım avantajı elde edebilirsiniz.

Harddiskin sağlıklı olduğunu test etmek için kullanabileceğiniz birkaç yazılım bulunuyor. Sıcaklık, hız ve performans gibi çeşitli faktörleri bu yazılımlar aracılığıyla ölçerek, veri depolamak için kullandığınız disk sürücülerinin sağlam olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

HD Tune ile Harddisk Testi

Harddisk sağlamlık testi için HD Tune yazılımı, uygulayabileceğiniz ilk yöntem olarak öne çıkıyor. Okuma hızı ve sağlık durumunu test etmek için kullanmanız gereken HD Tune programı ile sağlamlık testi şöyle uygulanıyor:

 • HD Tune programını bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirin.
 • Sağ tuş ile yönetici olarak çalıştıra tıklayın.
 • Wizard sihirbaz ile kurulumunu gerçekleştirin.
 • Kurulum ayarlarını varsayılan olarak belirledikten sonra Next butonuna tıklayarak programı bilgisayarınıza kurun.
 • HD Tune Pro Select sekmesine tıklayın ve Next’i işaretleyin.
 • Ardından masaüstüne kısayol oluşturun.
 • Porgramı Install sekmesi üzerinden kurduktan sonra, finish butonuna tıklayıp, lisans bilgilerinizi girin.
 • Son olarak masaüstünüzde kurulu olan HD Tune programı sayesinde yazma ve okuma hızını test edebilirsiniz.

Harddisk Hız Testi Nedir?

Hızını ölçmek istediğiniz sabit sürücüsü için HDD test programı ile hız tsesti gerçekleştirebilirsiniz. Güvenilir yazılımları bilgisayarınıza yükleyerek harddiskin hızını zaman zaman test edebilir, verilerinizi güvenilir bir şekilde sabit diskinizde depolamaya devam edebilirsiniz.

Harddisk hız testi için HD Tune ve CrsytalDiskMark programını kullanabilirsiniz.

CrystalDiskMark ile Harddisk Hız Testi Nasıl Yapılır?

 • Harddisk hız testi için CrsytalDiskMark programını bilgisayarınıza indirin.
 • Ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılım üzerinden test etmek istediğiniz harddiski seçin.
 • Ardından sol üst sekmede yer alan All sekmesine tıklayın.
 • Son olarak karşınıza çıkan değerler üzerinden harddiskin okuma ve yazma hızını görüntüleyebilirsiniz.
CrystalDiskMark ve HD Tune ile harddisk test etme sonucunda ekranın sol bölümünde yer alan değer okuma hız seviyesini, sağ bölümde yer alan değer ise yazma hız seviyesini ifade ediyor.
 

Users who are viewing this thread

Üst