Csv Dosyası Nedir Ve Csv Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Ragor

Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
54
0
6
CSV dosyası, bilgileri depolayan bir metin dosyasıdır. Birkaç farklı şekilde açılabilir ve kaydedilebilir. Bu dosya türünün bazı yaygın kullanımları, içeriği içe aktarmak veya kişileri senkronize etmektir.

Örneğin, Outlook, Yahoo ve Windows Mail, kişilerin CSV biçiminde dışa aktarılmasını destekler. CSV dosyaları en yaygın olarak salt metin bilgilerini depolamak için kullanılsa da bunları başka biçimlerde de kaydedebilirsiniz.

Metin dosyaları​

CSV dosyası, tablo bilgileri içeren basit bir metin dosyasıdır. Alanları virgülle ve satırlar yeni satırla ayrılır. Çoğu zaman, bir kullanıcı bir veritabanından veya elektronik tablodan veri dışa aktardığında CSV dosyaları oluşturulur. CSV dosyaları oluşturabilen çeşitli programlar vardır ve bunlara örnek olarak OpenOffice Calc, Google Dokümanlar ve Not Defteri kullanılabilir.

CSV dosyalarını açmak için varsayılan metin düzenleyicisi Microsoft Excel’dir. Ancak, bu dosya türünü açmak için Not Defteri, Google E-Tablolar ve Windows Gezgini gibi diğer programları da kullanabilirsiniz. Diğer dosyalarla aynı şekilde açılır ve aynı araçları kullanarak içeriği düzenleyebilirsiniz.

Bir CSV dosyasını açtığınızda, verilerin biçimini değiştirebileceğinizi fark edeceksiniz. Bilgileri seçerek kolayca düzenleyebilir ve dosyayı yeniden kaydedebilirsiniz. Alternatif olarak, verileri bir CSV dosyasına aktarmak için bir metin düzenleyici de kullanabilirsiniz.


CSV dosyalarını açmak için internet üzerinde yer alan online CSV Viewer (CSV Görüntüleyici) siteleri kullanabilirsiniz. Ancak dikkatli olmanız gereken noktalardan birisi bu tarz sitelerin veri çalma girişimleri olabilmesidir. (Tavsiyemiz uygulama kullanmanızdır)

Elektronik tablo yazılımı (Excel)​

Excel gibi bir elektronik tablo programı kullanıyorsanız verilerinizi CSV dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Önce “Dosya” menüsünü seçin ve “Farklı Kaydet”i seçin. Dosya Adı menüsünden “CSV UTF-8” veya “CSV Virgülle ayrılmış” (*.csv) öğesini seçin. Dosyayı seçin ve ardından “Kaydet”i tıklayın. Dosya kaydedildiğinde, yalnızca etkin sayfa saklanır.

Microsoft Excel de dahil olmak üzere CSV dosyalarını destekleyen birçok program vardır. Excel en yaygın olanı olsa da yapılandırılmış metin tabanlı verileri destekleyen diğer programları indirebilirsiniz. Windows kullanıyorsanız, CSV dosyaları için varsayılan program olarak başka bir program ayarlayabilirsiniz. CSV dosyaları için varsayılan programı değiştirmek, elektronik tablo programlarınızı diğer yazılımlarla uyumlu hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Elektronik tablo yazılımındaki adlandırılmış hücreler, elektronik tablodaki diğer hücrelerin içeriğine kolayca başvurmanıza olanak tanır. Bu hücrelerin adları, aynı elektronik tablodaki hücreleri ayırt etmenin bir yolu olarak da hizmet edebilir. Örneğin, C10 hücresinin değerini beşle çarpmak için =5*C10 gibi bir formül kullanabilirsiniz. Bu 3*5=15 sonucunu yaratacaktır.

Harici bir kaynaktan veri içe aktarma​

Verileri, bir CSV (virgülle ayrılmış değer) dosyası kullanarak harici bir kaynaktan SAP Cloud Platform‘a aktarabilirsiniz. İşlem kolaydır ve size çok zaman kazandırabilir. Başlamadan önce veri kaynağının geçerli bir CSV dosyası olduğundan emin olmalısınız. Bunu yapmanın üç yolu vardır.

İlk yöntem bir CSV dosyası yüklemektir. Bir CSV dosyası genellikle bir elektronik tablo biçimindedir. Yüklendikten sonra, CSV dosyasını benzersiz bir şekilde adlandırmalısınız. Bunu yapmak için bir şablon kullanın. Mülkler, olaylar ve zaman damgaları için de yer tutucular kullanabilirsiniz. Sütun adlarının sütun türleriyle eşleştiğinden emin olun. Sütunların eşleştiğinden emin olmak için ek sütun türlerini görmek üzere “Gelişmiş sütunları göster” onay kutusunu etkinleştirin.

CSV dosyası oluşturmak için bir metin düzenleyici kullanma​

Bir CSV dosyası oluşturmak, metin düzenleyicinizi kullanmak kadar basittir. Bir metin düzenleyicide bir CSV dosyasını açın ve bunun için “.csv” uzantısını içeren bir ad yazın. Varsayılan metin düzenleyicinizi, Windows Gezgini’ni veya Not Defteri’ni de kullanabilirsiniz. Dosya adını yazdıktan sonra dosya türünü seçebilir ve ‘Kaydet’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Bir CSV dosyası, her satırda bir veya daha fazla alan içerir. Bazı durumlarda, bir CSV dosyasında binlerce satır olabilir. CSV dosyaları hiçbir yazı tipini veya tasarımı desteklemez ve bu nedenle verileri içe ve dışa aktarmak için idealdir. Dosyayı oluşturmak için bir metin düzenleyici veya uygulama kullanabilirsiniz, ancak her şeyi fazladan boşluk bırakmadan yazdığınızdan emin olun.

Bir metin düzenleyicinin bir başka yararlı özelliği de kullanım kolaylığıdır. Bu, CSV dosyalarını düzenlemeyi kolaylaştırır ve girdiğiniz verileri değiştirmek için bir metin düzenleyici de kullanabilirsiniz. Bir metin düzenleyici, programlama koduna başvurmak zorunda kalmadan verilerde kolayca değişiklik yapmanızı sağladığı için bu amaç için mükemmel bir seçimdir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst