Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil.

Akıllı Pdf Nasıl Yapılır?

Ragor

Yönetici
Yönetici
Yönetici
21 Ağu 2023
108
0
16
PDF dosyası özellikle eğitim ve iş dünyasında sürekli karşımıza çıkıyor. Teknolojik içerikli cihaz kullanan birçok kişi PDF dosyasını kullanıyor. Size gönderilen PDF dosyalarının nasıl oluştuğu merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Akıllı telefonda PDF nasıl yapılır? PDF dosyası oluşturmak için neler yapmanız gerektiğini sizlere açıklıyoruz. Dosyaların oluşumu, bilgisayar ortamında ve telefon üzerinden mümkündür. Birçok kişinin kullandığı PDF dosyaları, bilgisayar ve telefon üzerinden tercih ediliyor. Bilgisayar üzerinden PDF dosyasını oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz.

PDF Nedir?​

PDF, taşınabilir belge biçimlerinden bir tanesidir. PDF, Adobe tarafından oluşturuldu. Bu dosya türü bağlantı, ses, video, görsel ve daha birçok seçeneği içerisinde bulundurur.

PDF’in Avantajları Nelerdir?​

Telefonda PDF nasıl yapılır? PDF dosyası avantajlı seçenekleriyle sizleri bekliyor. PDF formatında bir dosyayı başka birine gönderdiğiniz zaman belgenin görüntüsü herhangi bir değişikliğe uğramayacaktır. Yani belgenin netliğinde ya da içeriğinde bozukluk olmaz.

Öğrencilerin konu anlatımında yararlanacağı kitapların PDF dosyaları internet üzerinde yer alıyor. Öğrenciler kitapları taşımak zorunda kalmadan istedikleri zaman PDF şeklinde okuma yapabilirler. PDF’in avantajlarından bir tanesi dosya içine ekleme yapma desteği veriyor. Dosyada istediğiniz alanı PDF desteği olan uygulamalar üzerinden düzeltebilirsiniz. PDF dosyalarını istediğiniz platformdan bir başkasına gönderme seçenekleri bulunuyor.

Telefonda PDF Nasıl Yapılır?​

PDF oluşturmak için ücretli ve ücretsiz programlar yer alıyor. Adobe Acrobat Reader programı, PDF oluşturmada sizlere iki tür destek veriyor.

iOS ve Google Drive üzerinden PDF oluşturabilirsiniz. Bu uygulamalar üzerinden PDF oluşturmak ücretsizdir.

Google Drive ile PDF Oluşturma​

Google Drive üzerinden PDF oluşturmak son derece kolaydır. Uygulama sizlere ücretsiz bir şekilde PDF oluşturma imkanı sunar. PDF oluşturmak için;

  • Drive uygulamasına girin.
  • ‘+’ simgesine tıklayın.
  • Daha sonra ‘Tara’ bölümünü tıklayın.
  • ‘Tara’ seçeneğine tıkladığınız zaman sistem sizi kameraya yönlendirecektir.
  • Çektiğiniz fotoğrafı ya da belgeyi ekleyin.
  • Fotoğrafı döndürmek için boyutlandırma simgesine tıklayın.
  • Fotoğrafın rengini ayarlamak için palet simgesine dokunun.

Adobe Acrobat Reader ile PDF Oluşturma​

Adobe Acrobat Reader ile PDF oluşturmak için kayıt oluşturmanız gerekir. PDF oluşturmak için dosyayı açın. Açtığınız sayfa üzerinden PDF düzenleme aracını işaretleyin. Düzenlemek istediğiniz dosyayı seçmek için ‘Dosya seç’ bölümüne tıklayın. Cihazda bulunan diğer uygulamalarda olan belgenizi bulun ve yükleyin.

Belgenizde düzenlemek istediğiniz alana gelin ve düzenlemelerinizi oluşturun. Yazınızın boyutu, rengi ve stilini değiştirmek için ‘Biçim’ seçeneğini işaretleyin. PDF’inizin içindeki görselleri düzenlemek için görsele tıklayın. Daha sonra ‘Nesneler’ bölümüne tıklayın. Bu bölüm üzerinden resmi düzenleyin. Sonra ‘Kaydet’ bölümünü tıklayın.

Microsoft Office Belgesini PDF Dosyasına Dönüştürme​

Microsoft Office belgesini PDF dosyasına dönüştürmek isterseniz ilk olarak Adobe Acrobat’ı açın. ‘Araçlar’ bölümünden ‘PDF oluştur’ seçeneğini işaretleyin. Daha sonra ilgili dosyayı seçip ‘Aç’ yazısına tıklayın. Buradan ‘Oluştur’ yazısını işaretleyin. Google Drive ve Adobe Acrobat Reader üzerinden PDF oluşturma yöntemlerini sizler için açıkladık.
 

Users who are viewing this thread

Üst